New Game Bestiary List: Difference between revisions
From Stormhalter
| Line 467: | Line 467: | ||
!Attack(s) | !Attack(s) | ||
!Location(s) | !Location(s) | ||
|- | |||
|Mummies | |||
|mummy | |||
|http://www.stormhalter.com/mediaWiki/images/bestiary/body-00146.png | |||
|Melee | |||
| [[Battlegrounds]] | |||
|- | |||
|Banshees | |||
|banshee | |||
|http://www.stormhalter.com/mediaWiki/images/bestiary/body-00012.png | |||
|Melee / Caster | |||
| [[Battlegrounds]] | |||
|- | |- | ||
|Skeletons | |Skeletons | ||
| Line 472: | Line 484: | ||
|http://www.stormhalter.com/mediaWiki/images/bestiary/body-00051.png | |http://www.stormhalter.com/mediaWiki/images/bestiary/body-00051.png | ||
|Melee | |Melee | ||
| [[Looted Palace Upper]] / [[Labyrinth]] | | [[Looted Palace Upper]] / [[Labyrinth]] / [[Battlegrounds]] | ||
|- | |||
|Spiders | |||
|venom elemental | |||
|http://www.stormhalter.com/mediaWiki/images/2/22/Giantcavespider.png | |||
|Melee | |||
| [[Battlegrounds]] | |||
|- | |- | ||
|Goblins | |Goblins | ||
Revision as of 16:18, 23 March 2025
Bloodlands
Common Bestiary
Mini-Boss Bestiary
| Creature | Alias | Picture | Attack(s) | Location(s) |
|---|---|---|---|---|
| Kobolds | kobold |
|
Melee | Kobold Dungeon -200 / Keep of Darkness -100 / Keep of Darkness -200 / Keep of Darkness -300 / Keep of Darkness -400 |
| Hobgoblins | Gorbin |
|
Melee | Bloodlands Surface |
| Lurkers | gigantic lurker, greater fish |
|
Melee | Bloodlands Surface / Plane of Water |
| Giants | Jail Keeper, voracius giant, ethereal giant |
|
Melee | Bloodlands Surface / Surface Tower Top / Plane of Sky / Plane of Water |
| Hsesponk Novices | HsesponkNovice |
|
Melee | Bloodlands Surface / Surface Tower Mid / Bloodlands Forest |
| Hsesponk Masters | HsesponkMaster |
|
Melee | Keep of Darkness -500 |
| Griffins | Ally of Corruption |
|
Melee | Bloodlands Forest |
| Demons | demon, chaotic demon |
|
Melee / Caster | Blood Caves / Keep of Darkness -300 / Keep of Darkness -400 / Keep of Darkness Caves / Keep of Darkness Horrors |
| Serpents | Denizen of Darkness |
|
Melee | Keep of Darkness Final |
| Yetis | Ethereal Yeti |
|
Melee | Plane of Sky |
| Spiders | ethereal spider |
|
Melee | Plane of Sky |
Blackburrow
Common Bestiary
| Creature | Alias | Picture | Attack(s) | Location(s) |
|---|---|---|---|---|
| Spiders | Widowmaker |
|
Melee | Mines -1 / Mines -2 |
| Worgs | Worg Pup |
|
Melee / Caster | Mines -1 / Mines -2 |
| Urks | Urk Mercenary |
|
Archer | Mines -1 / Mines -2 |
| Gnolls | Gnoll Raider |
|
Melee | Blackburrow Surface |
| Gnoll Soothsayer |
|
Melee / Caster | Blackburrow Surface / Mines -1 / Mines -2 | |
| Gnoll Shade Shifter |
|
Melee / Caster | Mines -2 | |
| Gnoll Cave Breaker |
|
Melee / Caster | Mines -2 | |
| Gnoll Seethsayer |
|
Melee / Caster | Mines -1 | |
| Gnoll Cleric |
|
Melee / Caster | Blackburrow Surface | |
| Gnoll Rogue |
|
Melee | Mines -2 | |
| Gnoll Guard |
|
Melee | Mines -1 | |
| Gnoll Officer |
|
Melee | Mines -1 | |
| Gnoll Soldier |
|
Melee | Mines -2 | |
| Gnoll Veteran |
|
Melee | Mines -2 |
Mini-Boss Bestiary
| Creature | Alias | Picture | Attack(s) | Location(s) |
|---|---|---|---|---|
| Mummies | Undead Prisoner |
|
Melee / Caster | Mines -2 |
| Spiders | Clutch Mother |
|
Melee | Mines -2 |
| Gnolls | Fifer |
|
Melee | Blackburrow Surface |
| Crazed Gnoll Miner |
|
Melee | Mines -1 | |
| Raid Captain Brink |
|
Melee | Blackburrow Surface | |
| Gnoll BlackSmith |
|
Melee | Mines -1 | |
| Captain of the Guard |
|
Melee | Mines -1 |
Razalas Peak
Common Bestiary
| Creature | Alias | Picture | Attack(s) | Location(s) |
|---|---|---|---|---|
| Mummies | mummy |
|
Melee | Battlegrounds |
| Banshees | banshee |
|
Melee / Caster | Battlegrounds |
| Skeletons | desecrated |
|
Melee | Looted Palace Upper / Labyrinth / Battlegrounds |
| Spiders | venom elemental |
|
Melee | Battlegrounds |
| Goblins | Greedy Goblin |
|
Melee | Labyrinth |
| goblin |
|
Melee | Labyrinth / Warped | |
| Hobgoblins | hobgoblin |
|
Melee / Caster | Labyrinth |
| Trolls | troll |
|
Melee / Caster | Lightning Ledge / Crater |
| Elite.Guard |
|
Melee | Labyrinth / Warped | |
| Sharks | Reef.Shark |
|
Melee | Lightning Ledge Landing / Crater Landing |
| Griffins | griffin |
|
Melee | Lightning Ledge / Crater / Drake Bridge |
| Parrots | parrot |
|
Melee | Crater |
| Sabertooths | sabertooth |
|
Melee | Crater |
| Manticores | winged lion |
|
Melee | Crater |
| Unicorns | unicorn |
|
Melee | Crater |
| Beetles | beetle |
|
Melee | Lightning Ledge / Crater |
| Flora | time lost flora |
|
Melee / Caster | Crater |
| Dinosaurs | apatosaur |
|
Melee / Caster | Crater |
| Ninjas | ninja |
|
Melee | Labyrinth / Warped |
| Giants | giant |
|
Melee | Labyrinth |
| Minotaurs | minotaur |
|
Melee | Labyrinth / Warped |
| Demons | demon |
|
Melee / Caster | Labyrinth |
| Presences | Waft |
|
Melee | Labyrinth |
| Elementals | Summoned Guardian |
|
Melee | Labyrinth / Warped |
| Lurkers | lurker |
|
Melee | Warped |
| Wyrms | sandwyrm |
|
Melee | Labyrinth |
| Wyverns | wyvern |
|
Melee | Fire Pits Passage |
| drakeling |
|
Melee / Caster | Lightning Ledge / Crater | |
| baby dragon |
|
Melee | Lightning Peak | |
| Dragons | Warped Dragon |
|
Melee / Caster | Warped |
| Salamanders | salamander broodling |
|
Melee / Caster | Fire Pits Passage |
| Broodmother |
|
Melee / Caster | Fire Pits Passage | |
| Statues | Ancient.Sentry |
|
Caster | Looted Palace Upper |
| Humans | pirate, buccaneer |
|
Melee | Peak Town Surface |
| looter |
|
Melee / Caster | Looted Palace Lower | |
| grenadier |
|
Melee / Caster | Peak Town Surface | |
| deadeye |
|
Archer | Peak Town Surface | |
| insane archaeologist |
|
Melee | Looted Palace Upper |
Mini-Boss Bestiary
| Creature | Alias | Picture | Attack(s) | Location(s) |
|---|
Keshma
Common Bestiary
| Creature | Alias | Picture | Attack(s) | Location(s) |
|---|---|---|---|---|
| Urks | Urk |
|
Melee | Keshma Surface / Orc Caves |
| Urk Hunter |
|
Archer | Keshma Surface / Orc Caves / Lower Valley / Dark Forest | |
| Urk Bodyguard |
|
Archer | Orc Caves | |
| Urk Skirmisher |
|
Melee | Keshma Surface / Orc Caves / Lower Valley | |
| Urk Beheader |
|
Melee | Keshma Surface / Orc Caves / Lower Valley | |
| Bullywogs | Bullywog Fighter |
|
Melee | Keshma Surface |
| Bullywog Wizard |
|
Melee / Caster | Keshma Surface | |
| Bullywog Thaum |
|
Melee / Caster | Keshma Surface | |
| Bullywog Thief |
|
Melee | Keshma Surface | |
| Sharks | Mako Shark |
|
Melee | Keshma Surface |
| Spiders | Tree Spider |
|
Melee | Keshma Surface |
| Forest Spider |
|
Melee | Keshma Surface / Dark Forest | |
| Rock Spider |
|
Melee / Caster | Glacier Caverns -1 / Glacier Caverns -2 / Glacier Caverns -3 / Glacier Caverns -4 | |
| Crusher |
|
Melee | Glacier Caverns -2 / Glacier Caverns -3 / Glacier Caverns -4 | |
| Frogs | Swamp Frog |
|
Melee | Keshma Surface |
| Hungry Swamp Frog |
|
Melee | Keshma Surface | |
| Magma Toad |
|
Melee | Keshma Surface | |
| Fishes | Ripper Fish |
|
Melee | Keshma Surface / Lower Valley |
| Ants | Keshma Sand Ants |
|
Melee | Keshma Surface |
| Wolves | Howler |
|
Melee | Dark Forest |
| Tigers | Tiger, Tigress |
|
Melee | Lower Valley |
| Griffins | Griffin |
|
Melee | Lower Valley |
| Lions | Lion |
|
Melee | Lower Valley |
| Hyenas | Scavenger |
|
Melee | Lower Valley |
| Hunters | Hunter |
|
Melee | Lower Valley |
| Owlbears | Owl Beast |
|
Melee | Lower Valley |
| Boars | Boar Companion |
|
Melee | Lower Valley |
| Serpents | Mossy Snake |
|
Melee | Keshma Surface |
| Wyrms | Viper |
|
Melee | Keshma Surface |
| Python |
|
Melee | Keshma Surface | |
| Tunneler |
|
Melee / Caster | Glacier Caverns -1 / Glacier Caverns -2 / Glacier Caverns -3 / Glacier Caverns -4 | |
| Burrower |
|
Melee | Glacier Caverns -3 / Glacier Caverns -4 | |
| Wyverns | Dragonling |
|
Melee / Caster | Glacier Caverns -4 |
| Ravens | Raven Companion |
|
Melee | Lower Valley |
| Birds | Beautiful Bird |
|
Melee | Keshma Surface |
| Faeries | Fairy Forager |
|
Melee / Caster | Dark Forest |
| Twilight Fairy |
|
Melee / Caster | Dark Forest | |
| Treants | Treant |
|
Melee | Dark Forest |
| Yetis | Sasquatch |
|
Melee / Caster | Glacier Caverns -3 / Glacier Caverns -4 |
| Giants | GroveDruid |
|
Melee / Caster | Keshma Surface |
Mini-Boss Bestiary
| Creature | Alias | Picture | Attack(s) | Location(s) |
|---|---|---|---|---|
| Bullywogs | Sir Gub Gub |
|
Melee | Keshma Surface |
| Sir Gub Dub, Bullywog Thief |
|
Melee | Keshma Surface | |
| Gookoo, Gubba |
|
Melee | Keshma Surface | |
| Gibble |
|
Melee | Keshma Surface | |
| Urks | Draff |
|
Melee | Keshma Surface |
| Scout Master Kaglav |
|
Melee | Keshma Surface | |
| Grulk |
|
Melee | Keshma Surface | |
| Spiders | Gargantuan Tree Spider |
|
Melee | Keshma Surface |