Basic Game Bestiary: Difference between revisions
From Stormhalter
| Line 449: | Line 449: | ||
|http://www.stormhalter.com/mediaWiki/images/bestiary/body-00064.png | |http://www.stormhalter.com/mediaWiki/images/bestiary/body-00064.png | ||
|Melee | |Melee | ||
| [[Oakvael_Spider_City|Spider City]] / [[Oakvel_Hobgoblin_Caves|Hobgoblin Caves]] / [[Oakvel_Troll_Temple|Troll Temple]] / [[Oakvel_Serpent_Sea|Serpent Sea]] | | [[Oakvael_Spider_City|Spider City]] / [[Oakvel_Hobgoblin_Caves|Hobgoblin Caves]] / [[Oakvel_Troll_Temple|Troll Temple]] / [[Oakvel_Serpent_Sea|Serpent Sea]] / [[Oakvel_Heart_of_the_Grove|Heart of the Grove]] | ||
|- | |- | ||
|Kobolds | |Kobolds | ||
| Line 479: | Line 479: | ||
|http://www.stormhalter.com/mediaWiki/images/bestiary/body-00043.png | |http://www.stormhalter.com/mediaWiki/images/bestiary/body-00043.png | ||
|Melee | |Melee | ||
| [[Oakvael_Surface|Oakveal Surface]] | | [[Oakvael_Surface|Oakveal Surface]] / [[Oakvel_Heart_of_the_Grove|Heart of the Grove]] | ||
|- | |- | ||
|Griffins | |Griffins | ||
| Line 485: | Line 485: | ||
|http://www.stormhalter.com/mediaWiki/images/bestiary/body-00025.png | |http://www.stormhalter.com/mediaWiki/images/bestiary/body-00025.png | ||
|Melee | |Melee | ||
| [[Oakvael_Surface|Oakveal Surface]] | | [[Oakvael_Surface|Oakveal Surface]] / [[Oakvel_Heart_of_the_Grove|Heart of the Grove]] | ||
|- | |- | ||
|Bears | |Bears | ||
| Line 491: | Line 491: | ||
|http://www.stormhalter.com/mediaWiki/images/bestiary/body-00055.png | |http://www.stormhalter.com/mediaWiki/images/bestiary/body-00055.png | ||
|Melee | |Melee | ||
| [[Oakvael_Surface|Oakveal Surface]] | | [[Oakvael_Surface|Oakveal Surface]] / [[Oakvel_Heart_of_the_Grove|Heart of the Grove]] | ||
|- | |- | ||
|Boars | |Boars | ||
| Line 497: | Line 497: | ||
|http://www.stormhalter.com/mediaWiki/images/bestiary/body-00039.png | |http://www.stormhalter.com/mediaWiki/images/bestiary/body-00039.png | ||
|Melee | |Melee | ||
| [[Oakvael_Surface|Oakveal Surface]] | | [[Oakvael_Surface|Oakveal Surface]] / [[Oakvel_Heart_of_the_Grove|Heart of the Grove]] | ||
|- | |- | ||
|Wolves | |Wolves | ||
| Line 503: | Line 503: | ||
|http://www.stormhalter.com/mediaWiki/images/bestiary/body-00024.png | |http://www.stormhalter.com/mediaWiki/images/bestiary/body-00024.png | ||
|Melee | |Melee | ||
| [[Oakvael_Surface|Oakveal Surface]] | | [[Oakvael_Surface|Oakveal Surface]] / [[Oakvel_Heart_of_the_Grove|Heart of the Grove]] | ||
|- | |- | ||
|Rats | |Rats | ||
| Line 540: | Line 540: | ||
|Melee | |Melee | ||
| [[Oakvael_Surface|Oakveal Surface]] | | [[Oakvael_Surface|Oakveal Surface]] | ||
|- | |||
|Fishes | |||
|frenzied fish | |||
|http://www.stormhalter.com/mediaWiki/images/bestiary/body-00013.png | |||
|Melee | |||
| [[Oakvel_Heart_of_the_Grove|Heart of the Grove]] | |||
|- | |- | ||
|Salmanders | |Salmanders | ||
| Line 588: | Line 594: | ||
|Melee | |Melee | ||
| [[Oakvel_Troll_Temple|Troll Temple]] / [[Oakvel_Serpent_Sea|Serpent Sea]] | | [[Oakvel_Troll_Temple|Troll Temple]] / [[Oakvel_Serpent_Sea|Serpent Sea]] | ||
|- | |||
|Centaurs | |||
|grove defender | |||
|http://www.stormhalter.com/mediaWiki/images/bestiary/body-00003.png | |||
|Melee | |||
| [[Oakvel_Heart_of_the_Grove|Heart of the Grove]] | |||
|- | |||
|Dryads | |||
|dryad, tainted dryad | |||
|http://www.stormhalter.com/mediaWiki/images/bestiary/body-00015.png | |||
|Melee / Caster | |||
| [[Oakvel_Heart_of_the_Grove|Heart of the Grove]] | |||
|- | |- | ||
|Humans | |Humans | ||
| Line 617: | Line 635: | ||
|- | |- | ||
|Mermaids | |Mermaids | ||
|Pescalanor | |Pescalanor, Naiad | ||
|http://www.stormhalter.com/mediaWiki/images/bestiary/body-00216.png | |http://www.stormhalter.com/mediaWiki/images/bestiary/body-00216.png | ||
| Archer | | Archer | ||
| [[Oakvel_Serpent_Sea|Serpent Sea]] | | [[Oakvel_Serpent_Sea|Serpent Sea]] / [[Oakvel_Heart_of_the_Grove|Heart of the Grove]] | ||
|- | |- | ||
|Humans | |Humans | ||
| Line 633: | Line 651: | ||
|Melee | |Melee | ||
| [[Oakvel_Undead_Temple|Undead Temple]] | | [[Oakvel_Undead_Temple|Undead Temple]] | ||
|- | |||
|Bears | |||
|Bear Spirit | |||
|http://www.stormhalter.com/mediaWiki/images/bestiary/body-00055.png | |||
|Melee | |||
| [[Oakvel_Heart_of_the_Grove|Heart of the Grove]] | |||
|- | |||
|Boars | |||
|Boar Spirit | |||
|http://www.stormhalter.com/mediaWiki/images/bestiary/body-00039.png | |||
|Melee | |||
| [[Oakvel_Heart_of_the_Grove|Heart of the Grove]] | |||
|- | |||
|Snakes | |||
|Viper Spirit | |||
|http://www.stormhalter.com/mediaWiki/images/bestiary/body-00053.png | |||
|Melee | |||
| [[Oakvel_Heart_of_the_Grove|Heart of the Grove]] | |||
|- | |||
|Wolves | |||
|Wolf Spirit | |||
|http://www.stormhalter.com/mediaWiki/images/bestiary/body-00024.png | |||
|Melee | |||
| [[Oakvel_Heart_of_the_Grove|Heart of the Grove]] | |||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
Revision as of 19:46, 8 February 2025
Kesmai
Common Bestiary
| Creature | Alias | Picture | Attack(s) | Location(s) |
|---|---|---|---|---|
| Bears | bear |
|
Melee | Kesmai Surface |
| Bees | bee |
|
Melee | Kesmai Surface |
| Boars | boars |
|
Melee | Kesmai Surface |
| Wolves | wolf |
|
Melee | Kesmai Surface |
| Spiders | spider, spiderling |
|
Melee | Kesmai -2 / Kesmai -5 |
| Crocodiles | crocodile |
|
Melee | Kesmai Surface |
| Piranhas | piranha, sewer guppy |
|
Melee | Kesmai -4 / Kesmai -5 |
| Sharks | shark |
|
Melee | Kesmai Surface |
| Centuars | centuar |
|
Archer | Kesmai Surface |
| Griffins | griffin |
|
Melee | Kesmai Surface / Kesmai -3.5 |
| Wyverns | wyvern |
|
Melee | Kesmai Surface / Kesmai -2 |
| Salmanders | salmander |
|
Melee / Caster | Kesmai -3 / Kesmai -4 |
| Trolls | troll |
|
Melee | Kesmai -2 / Kesmai -3 / Kesmai -4 |
| Orcs | orc |
|
Melee / Archer / Caster | Kesmai Surface / Kesmai -1 / Kesmai -2 / Kesmai -3 / Kesmai -4 |
| savage orc archer |
|
Archer | Kesmai -5 | |
| Kobolds | kobold |
|
Melee | Kesmai -1 |
| Goblins | goblin |
|
Melee / Archer | Kesmai -2 / Kesmai -3 |
| Hobgoblins | hobgoblin |
|
Melee | Kesmai -3 / Kesmai -4 |
| Minotaurs | minotaur, angry minotaur |
|
Melee | Kesmai -3.5 / Kesmai -4 / Kesmai -5 |
| Mummies | mummy |
|
Melee | Kesmai Surface / Kesmai -3.5 |
| Wraiths | wraith |
|
Melee / Caster | Kesmai Surface / Kesmai -3 / Kesmai -3.5 / Kesmai -4 |
| vile wraith |
|
Melee / Caster | Kesmai -5 | |
| Wights | wight |
|
Melee / Caster | Kesmai Surface / Kesmai -2 / Kesmai -3 / Kesmai -3.5 |
| Banshees | banshe |
|
Melee / Caster | Kesmai Surface / Kesmai -2 / Kesmai -3 / Kesmai -3.5 |
| Spectres | spectre, vicious spectre |
|
Melee / Caster | Kesmai Surface / Kesmai -2 / Kesmai -3 / Kesmai -3.5 / Kesmai -4 / Kesmai -5 |
| Gargoyles | gargoyle |
|
Melee / Caster | Kesmai -3 / Kesmai -4 |
| Ghouls | ghoul |
|
Melee | Kesmai -4 / Kesmai -5 |
| Skeletons | skeleton |
|
Melee / Archer / Caster | Kesmai -1 / Kesmai -2 / Kesmai -3.5 |
| skeletal bandit |
|
Melee | Kesmai -5 | |
| Shadows | darkener |
|
Melee / Caster | Kesmai -5 |
| Humans | Fighter |
|
Melee / Archer | Kesmai -4 / Kesmai -5 |
| Wizard |
|
Melee / Caster | Kesmai -4 | |
| Thaum |
|
Melee / Caster | Kesmai -4 / Kesmai -5 |
Mini-Boss Bestiary
| Creature | Alias | Picture | Attack(s) | Location(s) |
|---|---|---|---|---|
| Bears | Big.Bear |
|
Melee | Kesmai Surface |
| Ghouls | ghoul, Blood Ghoul |
|
Melee | Kesmai -4 / Kesmai -5 |
| Wraiths | wraith |
|
Melee / Caster | Kesmai -4 |
| Skeletons | skeletal commander |
|
Melee | Kesmai -5 |
| Piranhas | chubby guppy |
|
Melee | Kesmai -5 |
| Minotaurs | hulking minotaur |
|
Melee | Kesmai -5 |
Axe Glacier
Common Bestiary
Mini-Boss Bestiary
| Creature | Alias | Picture | Attack(s) | Location(s) |
|---|---|---|---|---|
| Bears | bear |
|
Melee | Ogre Caves / Dungeon of Doom / Yeti Lair |
| Wolves | wolf |
|
Melee | Upper Glacier |
| Presences | presence |
|
Melee / Caster | Drake Lair |
| Elementals | elemental |
|
Melee / Caster | Chaos Town |
| Gooses | goose |
|
Melee | Lightning Mesa |
Oakvael
Common Bestiary
| Creature | Alias | Picture | Attack(s) | Location(s) |
|---|---|---|---|---|
| Orcs | orc |
|
Melee / Archer / Caster | Oakveal Surface / Spider City / Hobgoblin Caves / Eastern Ledge / Troll Temple / Serpent Sea |
| Trolls | troll |
|
Melee | Spider City / Hobgoblin Caves / Troll Temple / Serpent Sea / Heart of the Grove |
| Kobolds | kobold |
|
Melee | Spider City |
| Goblin | goblin |
|
Melee / Archer | Hobgoblin Caves / Eastern Ledge |
| Hobgoblin | hobgoblin |
|
Melee | Spider City / Hobgoblin Caves / Troll Temple / Serpent Sea |
| Minotaurs | minotaur |
|
Melee | Troll Temple / Reptile Pit / Serpent Sea |
| Beetles | beetle |
|
Melee | Oakveal Surface / Heart of the Grove |
| Griffins | griffin |
|
Melee | Oakveal Surface / Heart of the Grove |
| Bears | bear |
|
Melee | Oakveal Surface / Heart of the Grove |
| Boars | boars |
|
Melee | Oakveal Surface / Heart of the Grove |
| Wolves | wolf |
|
Melee | Oakveal Surface / Heart of the Grove |
| Rats | rat |
|
Melee | Spider City |
| Scorpions | scorpion |
|
Melee | Spider City |
| Spiders | spider |
|
Melee / Caster | Spider City / Hobgoblin Caves |
| Snakes | viper |
|
Melee | Spider City |
| Wyrms | wyrm |
|
Melee | Wyrm Wilderness |
| Sharks | shark |
|
Melee | Oakveal Surface |
| Fishes | frenzied fish |
|
Melee | Heart of the Grove |
| Salmanders | salmander |
|
Melee / Caster | Troll Temple / Serpent Sea |
| Shadows | stalker |
|
Melee / Caster | Undead Temple |
| Ghouls | ghoul |
|
Melee | Undead Temple |
| Liches | lich |
|
Melee / Caster | Undead Temple |
| Wraiths | wraith |
|
Melee / Caster | Undead Temple |
| Banshees | banshee |
|
Melee / Caster | Undead Temple |
| Spectres | spectre |
|
Melee / Caster | Hobgoblin Caves / Undead Temple |
| Gargoyles | gargoyle |
|
Melee | Troll Temple / Serpent Sea |
| Centaurs | grove defender |
|
Melee | Heart of the Grove |
| Dryads | dryad, tainted dryad |
|
Melee / Caster | Heart of the Grove |
| Humans | Thaum |
|
Melee / Caster | Troll Temple / Serpent Sea / Undead Temple |
| Wizard |
|
Melee / Caster | Troll Temple / Serpent Sea / Undead Temple |
Mini-Boss Bestiary
| Creature | Alias | Picture | Attack(s) | Location(s) |
|---|---|---|---|---|
| Presences | presence |
|
Melee / Caster | Oakveal Surface |
| Mermaids | Pescalanor, Naiad |
|
Archer | Serpent Sea / Heart of the Grove |
| Humans | Drizilu, Glamuzu |
|
Archer | Troll Temple |
| Scorpions | scorpion |
|
Melee | Undead Temple |
| Bears | Bear Spirit |
|
Melee | Heart of the Grove |
| Boars | Boar Spirit |
|
Melee | Heart of the Grove |
| Snakes | Viper Spirit |
|
Melee | Heart of the Grove |
| Wolves | Wolf Spirit |
|
Melee | Heart of the Grove |
Leng
Common Bestiary
| Creature | Alias | Picture | Attack(s) | Location(s) |
|---|---|---|---|---|
Mini-Boss Bestiary
| Creature | Alias | Picture | Attack(s) | Location(s) |
|---|---|---|---|---|
Underkingdom
Common Bestiary
| Creature | Alias | Picture | Attack(s) | Location(s) |
|---|---|---|---|---|
Mini-Boss Bestiary
| Creature | Alias | Picture | Attack(s) | Location(s) |
|---|---|---|---|---|