Basic Game Bestiary: Difference between revisions
From Stormhalter
| Line 442: | Line 442: | ||
|orc | |orc | ||
|http://www.stormhalter.com/mediaWiki/images/bestiary/body-00017.png | |http://www.stormhalter.com/mediaWiki/images/bestiary/body-00017.png | ||
|Melee / Archer | |Melee / Archer / Caster | ||
| [[Oakvael_Surface|Oakveal Surface]] / [[Oakvael_Spider_City|Spider City]] | | [[Oakvael_Surface|Oakveal Surface]] / [[Oakvael_Spider_City|Spider City]] / [[Oakvel_Hobgoblin_Caves|Hobgoblin Caves]] / [[Oakvel_Eastern_Ledge|Eastern Ledge]] / [[Oakvel_Troll_Temple|Troll Temple]] | ||
|- | |- | ||
|Trolls | |Trolls | ||
| Line 449: | Line 449: | ||
|http://www.stormhalter.com/mediaWiki/images/bestiary/body-00064.png | |http://www.stormhalter.com/mediaWiki/images/bestiary/body-00064.png | ||
|Melee | |Melee | ||
| [[Oakvael_Spider_City|Spider City]] | | [[Oakvael_Spider_City|Spider City]] / [[Oakvel_Hobgoblin_Caves|Hobgoblin Caves]] / [[Oakvel_Troll_Temple|Troll Temple]] | ||
|- | |- | ||
|Kobolds | |Kobolds | ||
| Line 461: | Line 461: | ||
|http://www.stormhalter.com/mediaWiki/images/bestiary/body-00031.png | |http://www.stormhalter.com/mediaWiki/images/bestiary/body-00031.png | ||
|Melee / Archer | |Melee / Archer | ||
| [[Oakvel_Hobgoblin_Caves|Hobgoblin Caves]] | | [[Oakvel_Hobgoblin_Caves|Hobgoblin Caves]] / [[Oakvel_Eastern_Ledge|Eastern Ledge]] | ||
|- | |- | ||
|Hobgoblin | |Hobgoblin | ||
| Line 467: | Line 467: | ||
|http://www.stormhalter.com/mediaWiki/images/bestiary/body-00078.png | |http://www.stormhalter.com/mediaWiki/images/bestiary/body-00078.png | ||
|Melee | |Melee | ||
| [[Oakvael_Spider_City|Spider City]] / [[Oakvel_Hobgoblin_Caves|Hobgoblin Caves]] | | [[Oakvael_Spider_City|Spider City]] / [[Oakvel_Hobgoblin_Caves|Hobgoblin Caves]] / [[Oakvel_Troll_Temple|Troll Temple]] | ||
|- | |||
|Minotaurs | |||
|minotaur | |||
|http://www.stormhalter.com/mediaWiki/images/bestiary/body-00052.png | |||
|Melee | |||
| [[Oakvel_Troll_Temple|Troll Temple]] | |||
|- | |- | ||
|Beetles | |Beetles | ||
| Line 515: | Line 521: | ||
|http://www.stormhalter.com/mediaWiki/images/bestiary/body-00023.png | |http://www.stormhalter.com/mediaWiki/images/bestiary/body-00023.png | ||
|Melee | |Melee | ||
| [[Oakvael_Spider_City|Spider City]] | | [[Oakvael_Spider_City|Spider City]] / [[Oakvel_Hobgoblin_Caves|Hobgoblin Caves]] | ||
|- | |- | ||
|Snakes | |Snakes | ||
| Line 528: | Line 534: | ||
|Melee | |Melee | ||
| [[Oakvael_Surface|Oakveal Surface]] | | [[Oakvael_Surface|Oakveal Surface]] | ||
|- | |||
|Salmanders | |||
|salmander | |||
|http://www.stormhalter.com/mediaWiki/images/bestiary/body-00040.png | |||
|Melee / Caster | |||
| [[Oakvel_Troll_Temple|Troll Temple]] | |||
|- | |||
|Spectres | |||
|spectre | |||
|http://www.stormhalter.com/mediaWiki/images/bestiary/body-00062.png | |||
|Melee / Caster | |||
| [[Oakvel_Hobgoblin_Caves|Hobgoblin Caves]] | |||
|- | |||
|Gargoyles | |||
|gargoyle | |||
|http://www.stormhalter.com/mediaWiki/images/bestiary/body-00076.png | |||
|Melee | |||
| [[Oakvel_Troll_Temple|Troll Temple]] | |||
|- | |||
|Humans | |||
|Thaum | |||
|http://www.stormhalter.com/mediaWiki/images/bestiary/body-00048.png http://www.stormhalter.com/mediaWiki/images/bestiary/body-00196.png | |||
|Melee / Caster | |||
| [[Oakvel_Troll_Temple|Troll Temple]] | |||
|- | |||
| | |||
|Wizard | |||
|http://www.stormhalter.com/mediaWiki/images/bestiary/body-00185.png http://www.stormhalter.com/mediaWiki/images/bestiary/body-00037.png | |||
|Melee / Caster | |||
| [[Oakvel_Troll_Temple|Troll Temple]] | |||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
| Line 543: | Line 579: | ||
|Melee / Caster | |Melee / Caster | ||
| [[Oakvael_Surface|Oakveal Surface]] | | [[Oakvael_Surface|Oakveal Surface]] | ||
|- | |||
|Humans | |||
|Drizilu, Glamuzu | |||
|http://www.stormhalter.com/mediaWiki/images/bestiary/body-00032.png | |||
| Archer | |||
| [[Oakvel_Troll_Temple|Troll Temple]] | |||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
Revision as of 19:20, 8 February 2025
Kesmai
Common Bestiary
| Creature | Alias | Picture | Attack(s) | Location(s) |
|---|---|---|---|---|
| Bears | bear |
|
Melee | Kesmai Surface |
| Bees | bee |
|
Melee | Kesmai Surface |
| Boars | boars |
|
Melee | Kesmai Surface |
| Wolves | wolf |
|
Melee | Kesmai Surface |
| Spiders | spider, spiderling |
|
Melee | Kesmai -2 / Kesmai -5 |
| Crocodiles | crocodile |
|
Melee | Kesmai Surface |
| Piranhas | piranha, sewer guppy |
|
Melee | Kesmai -4 / Kesmai -5 |
| Sharks | shark |
|
Melee | Kesmai Surface |
| Centuars | centuar |
|
Archer | Kesmai Surface |
| Griffins | griffin |
|
Melee | Kesmai Surface / Kesmai -3.5 |
| Wyverns | wyvern |
|
Melee | Kesmai Surface / Kesmai -2 |
| Salmanders | salmander |
|
Melee / Caster | Kesmai -3 / Kesmai -4 |
| Trolls | troll |
|
Melee | Kesmai -2 / Kesmai -3 / Kesmai -4 |
| Orcs | orc |
|
Melee / Archer / Caster | Kesmai Surface / Kesmai -1 / Kesmai -2 / Kesmai -3 / Kesmai -4 |
| savage orc archer |
|
Archer | Kesmai -5 | |
| Kobolds | kobold |
|
Melee | Kesmai -1 |
| Goblins | goblin |
|
Melee / Archer | Kesmai -2 / Kesmai -3 |
| Hobgoblins | hobgoblin |
|
Melee | Kesmai -3 / Kesmai -4 |
| Minotaurs | minotaur, angry minotaur |
|
Melee | Kesmai -3.5 / Kesmai -4 / Kesmai -5 |
| Mummies | mummy |
|
Melee | Kesmai Surface / Kesmai -3.5 |
| Wraiths | wraith |
|
Melee / Caster | Kesmai Surface / Kesmai -3 / Kesmai -3.5 / Kesmai -4 |
| vile wraith |
|
Melee / Caster | Kesmai -5 | |
| Wights | wight |
|
Melee / Caster | Kesmai Surface / Kesmai -2 / Kesmai -3 / Kesmai -3.5 |
| Banshees | banshe |
|
Melee / Caster | Kesmai Surface / Kesmai -2 / Kesmai -3 / Kesmai -3.5 |
| Spectres | spectre, vicious spectre |
|
Melee / Caster | Kesmai Surface / Kesmai -2 / Kesmai -3 / Kesmai -3.5 / Kesmai -4 / Kesmai -5 |
| Gargoyles | gargoyle |
|
Melee / Caster | Kesmai -3 / Kesmai -4 |
| Ghouls | ghoul |
|
Melee | Kesmai -4 / Kesmai -5 |
| Skeletons | skeleton |
|
Melee / Archer / Caster | Kesmai -1 / Kesmai -2 / Kesmai -3.5 |
| skeletal bandit |
|
Melee | Kesmai -5 | |
| Shadows | darkener |
|
Melee / Caster | Kesmai -5 |
| Humans | Fighter |
|
Melee / Archer | Kesmai -4 / Kesmai -5 |
| Wizard |
|
Melee / Caster | Kesmai -4 | |
| Thaum |
|
Melee / Caster | Kesmai -4 / Kesmai -5 |
Mini-Boss Bestiary
| Creature | Alias | Picture | Attack(s) | Location(s) |
|---|---|---|---|---|
| Bears | Big.Bear |
|
Melee | Kesmai Surface |
| Ghouls | ghoul, Blood Ghoul |
|
Melee | Kesmai -4 / Kesmai -5 |
| Wraiths | wraith |
|
Melee / Caster | Kesmai -4 |
| Skeletons | skeletal commander |
|
Melee | Kesmai -5 |
| Piranhas | chubby guppy |
|
Melee | Kesmai -5 |
| Minotaurs | hulking minotaur |
|
Melee | Kesmai -5 |
Axe Glacier
Common Bestiary
Mini-Boss Bestiary
| Creature | Alias | Picture | Attack(s) | Location(s) |
|---|---|---|---|---|
| Bears | bear |
|
Melee | Ogre Caves / Dungeon of Doom / Yeti Lair |
| Wolves | wolf |
|
Melee | Upper Glacier |
| Presences | presence |
|
Melee / Caster | Drake Lair |
| Elementals | elemental |
|
Melee / Caster | Chaos Town |
| Gooses | goose |
|
Melee | Lightning Mesa |
Oakvael
Common Bestiary
| Creature | Alias | Picture | Attack(s) | Location(s) |
|---|---|---|---|---|
| Orcs | orc |
|
Melee / Archer / Caster | Oakveal Surface / Spider City / Hobgoblin Caves / Eastern Ledge / Troll Temple |
| Trolls | troll |
|
Melee | Spider City / Hobgoblin Caves / Troll Temple |
| Kobolds | kobold |
|
Melee | Spider City |
| Goblin | goblin |
|
Melee / Archer | Hobgoblin Caves / Eastern Ledge |
| Hobgoblin | hobgoblin |
|
Melee | Spider City / Hobgoblin Caves / Troll Temple |
| Minotaurs | minotaur |
|
Melee | Troll Temple |
| Beetles | beetle |
|
Melee | Oakveal Surface |
| Griffins | griffin |
|
Melee | Oakveal Surface |
| Bears | bear |
|
Melee | Oakveal Surface |
| Boars | boars |
|
Melee | Oakveal Surface |
| Wolves | wolf |
|
Melee | Oakveal Surface |
| Rats | rat |
|
Melee | Spider City |
| Scorpions | scorpion |
|
Melee | Spider City |
| Spiders | spider |
|
Melee | Spider City / Hobgoblin Caves |
| Snakes | viper |
|
Melee | Spider City |
| Sharks | shark |
|
Melee | Oakveal Surface |
| Salmanders | salmander |
|
Melee / Caster | Troll Temple |
| Spectres | spectre |
|
Melee / Caster | Hobgoblin Caves |
| Gargoyles | gargoyle |
|
Melee | Troll Temple |
| Humans | Thaum |
|
Melee / Caster | Troll Temple |
| Wizard |
|
Melee / Caster | Troll Temple |
Mini-Boss Bestiary
| Creature | Alias | Picture | Attack(s) | Location(s) |
|---|---|---|---|---|
| Presences | presence |
|
Melee / Caster | Oakveal Surface |
| Humans | Drizilu, Glamuzu |
|
Archer | Troll Temple |
Leng
Common Bestiary
| Creature | Alias | Picture | Attack(s) | Location(s) |
|---|---|---|---|---|
Mini-Boss Bestiary
| Creature | Alias | Picture | Attack(s) | Location(s) |
|---|---|---|---|---|
Underkingdom
Common Bestiary
| Creature | Alias | Picture | Attack(s) | Location(s) |
|---|---|---|---|---|
Mini-Boss Bestiary
| Creature | Alias | Picture | Attack(s) | Location(s) |
|---|---|---|---|---|