New Game Bestiary List: Difference between revisions
From Stormhalter
| Line 320: | Line 320: | ||
!Attack(s) | !Attack(s) | ||
!Location(s) | !Location(s) | ||
|- | |||
|Spiders | |||
|Widowmaker | |||
|http://www.stormhalter.com/mediaWiki/images/bestiary/body-00023.png | |||
|Melee | |||
|[[BB -1|Mines -1]] | |||
|- | |||
|Worgs | |||
|Worg Pup | |||
|http://www.stormhalter.com/mediaWiki/images/bestiary/body-00024.png | |||
|Melee | |||
|[[BB -1|Mines -1]] | |||
|- | |||
|Urks | |||
|Urk Mercenary | |||
|http://www.stormhalter.com/mediaWiki/images/7/7e/Dogman2.png | |||
|Melee / Archer | |||
|[[BB -1|Mines -1]] | |||
|- | |- | ||
|Gnolls | |Gnolls | ||
| Line 342: | Line 360: | ||
|Gnoll Guard | |Gnoll Guard | ||
|http://www.stormhalter.com/mediaWiki/images/6/64/Armored_dogmanv2.png | |http://www.stormhalter.com/mediaWiki/images/6/64/Armored_dogmanv2.png | ||
|Melee | |||
| [[BB -1|Mines -1]] | |||
|- | |||
| | |||
|Gnoll Officer | |||
|http://www.stormhalter.com/mediaWiki/images/7/7b/Armored_dogman2v2.png | |||
|Melee | |Melee | ||
| [[BB -1|Mines -1]] | | [[BB -1|Mines -1]] | ||
| Line 369: | Line 393: | ||
|Gnoll BlackSmith | |Gnoll BlackSmith | ||
|http://www.stormhalter.com/mediaWiki/images/9/92/Plated_dogman2.png | |http://www.stormhalter.com/mediaWiki/images/9/92/Plated_dogman2.png | ||
|Melee | |||
|[[BB -1|Mines -1]] | |||
|- | |||
| | |||
|Captain of the Guard | |||
|http://www.stormhalter.com/mediaWiki/images/5/57/Plated_dogmanv2.png | |||
|Melee | |Melee | ||
|[[BB -1|Mines -1]] | |[[BB -1|Mines -1]] | ||
Revision as of 20:09, 1 March 2025
Bloodlands
Common Bestiary
Mini-Boss Bestiary
| Creature | Alias | Picture | Attack(s) | Location(s) |
|---|---|---|---|---|
| Kobolds | kobold |
|
Melee | Kobold Dungeon -200 / Keep of Darkness -100 / Keep of Darkness -200 / Keep of Darkness -300 / Keep of Darkness -400 |
| Hobgoblins | Gorbin |
|
Melee | Bloodlands Surface |
| Lurkers | gigantic lurker, greater fish |
|
Melee | Bloodlands Surface / Plane of Water |
| Giants | Jail Keeper, voracius giant, ethereal giant |
|
Melee | Bloodlands Surface / Surface Tower Top / Plane of Sky / Plane of Water |
| Hsesponk Novices | HsesponkNovice |
|
Melee | Bloodlands Surface / Surface Tower Mid / Bloodlands Forest |
| Hsesponk Masters | HsesponkMaster |
|
Melee | Keep of Darkness -500 |
| Griffins | Ally of Corruption |
|
Melee | Bloodlands Forest |
| Demons | demon, chaotic demon |
|
Melee / Caster | Blood Caves / Keep of Darkness -300 / Keep of Darkness -400 / Keep of Darkness Caves / Keep of Darkness Horrors |
| Serpents | Denizen of Darkness |
|
Melee | Keep of Darkness Final |
| Yetis | Ethereal Yeti |
|
Melee | Plane of Sky |
| Spiders | ethereal spider |
|
Melee | Plane of Sky |
Blackburrow
Common Bestiary
| Creature | Alias | Picture | Attack(s) | Location(s) |
|---|---|---|---|---|
| Spiders | Widowmaker |
|
Melee | Mines -1 |
| Worgs | Worg Pup |
|
Melee | Mines -1 |
| Urks | Urk Mercenary |
|
Melee / Archer | Mines -1 |
| Gnolls | Gnoll Raider |
|
Melee | Blackburrow Surface |
| Gnoll Soothsayer |
|
Melee / Caster | Blackburrow Surface | |
| Gnoll Cleric |
|
Melee / Caster | Blackburrow Surface | |
| Gnoll Guard |
|
Melee | Mines -1 | |
| Gnoll Officer |
|
Melee | Mines -1 |
Mini-Boss Bestiary
| Creature | Alias | Picture | Attack(s) | Location(s) |
|---|---|---|---|---|
| Gnolls | Fifer |
|
Melee | Blackburrow Surface |
| Raid Captain Brink |
|
Melee | Blackburrow Surface | |
| Gnoll BlackSmith |
|
Melee | Mines -1 | |
| Captain of the Guard |
|
Melee | Mines -1 |
Razalas Peak
Common Bestiary
| Creature | Alias | Picture | Attack(s) | Location(s) |
|---|---|---|---|---|
| Skeletons | desecrated |
|
Melee | Looted Palace Upper / Labyrinth |
| Wyverns | wyvern |
|
Melee | Fire Pits Passage |
| Salamanders | salamander broodling |
|
Melee / Caster | Fire Pits Passage |
| Statues | Ancient.Sentry |
|
Caster | Looted Palace Upper |
| Humans | pirate, buccaneer |
|
Melee | Peak Town Surface |
| looter |
|
Melee / Caster | Looted Palace Lower | |
| grenadier |
|
Melee / Caster | Peak Town Surface | |
| deadeye |
|
Archer | Peak Town Surface | |
| insane archaeologist |
|
Melee | Looted Palace Upper |
Mini-Boss Bestiary
| Creature | Alias | Picture | Attack(s) | Location(s) |
|---|---|---|---|---|
| Salamanders | Broodmother |
|
Melee / Caster | Fire Pits Passage |
Keshma
Common Bestiary
| Creature | Alias | Picture | Attack(s) | Location(s) |
|---|---|---|---|---|
| Urks | Urk |
|
Melee | Keshma Surface / Orc Caves |
| Urk Hunter |
|
Archer | Keshma Surface / Orc Caves / Lower Valley | |
| Urk Bodyguard |
|
Archer | Orc Caves | |
| Urk Skirmisher |
|
Melee | Keshma Surface / Orc Caves / Lower Valley | |
| Urk Beheader |
|
Melee | Keshma Surface / Orc Caves / Lower Valley | |
| Bullywogs | Bullywog Fighter |
|
Melee | Keshma Surface |
| Bullywog Wizard |
|
Melee / Caster | Keshma Surface | |
| Bullywog Thaum |
|
Melee / Caster | Keshma Surface | |
| Bullywog Thief |
|
Melee | Keshma Surface | |
| Sharks | Mako Shark |
|
Melee | Keshma Surface |
| Spiders | Tree Spider |
|
Melee | Keshma Surface |
| Forest Spider |
|
Melee | Keshma Surface | |
| Frogs | Swamp Frog |
|
Melee | Keshma Surface |
| Hungry Swamp Frog |
|
Melee | Keshma Surface | |
| Magma Toad |
|
Melee | Keshma Surface | |
| Fishes | Ripper Fish |
|
Melee | Keshma Surface / Lower Valley |
| Ants | Keshma Sand Ants |
|
Melee | Keshma Surface |
| Tigers | Tiger, Tigress |
|
Melee | Lower Valley |
| Griffins | Griffin |
|
Melee | Lower Valley |
| Lions | Lion |
|
Melee | Lower Valley |
| Hyenas | Scavenger |
|
Melee | Lower Valley |
| Hunters | Hunter |
|
Melee | Lower Valley |
| Owlbears | Owl Beast |
|
Melee | Lower Valley |
| Boars | Boar Companion |
|
Melee | Lower Valley |
| Serpents | Mossy Snake |
|
Melee | Keshma Surface |
| Wyrms | Viper |
|
Melee | Keshma Surface |
| Python |
|
Melee | Keshma Surface | |
| Ravens | Raven Companion |
|
Melee | Lower Valley |
| Birds | Beautiful Bird |
|
Melee | Keshma Surface |
| Giants | GroveDruid |
|
Melee / Caster | Keshma Surface |
Mini-Boss Bestiary
| Creature | Alias | Picture | Attack(s) | Location(s) |
|---|---|---|---|---|
| Bullywogs | Sir Gub Gub |
|
Melee | Keshma Surface |
| Sir Gub Dub, Bullywog Thief |
|
Melee | Keshma Surface | |
| Gookoo, Gubba |
|
Melee | Keshma Surface | |
| Gibble |
|
Melee | Keshma Surface | |
| Urks | Draff |
|
Melee | Keshma Surface |
| Scout Master Kaglav |
|
Melee | Keshma Surface | |
| Grulk |
|
Melee | Keshma Surface | |
| Spiders | Gargantuan Tree Spider |
|
Melee | Keshma Surface |